Когато от устата на родителите се изплъзват думи, които нараняват
Илюстрация: Getty
Много изнервени родители често са строги, груби и лесно губят търпение. От устата им се изплъзват думи, които нараняват и понякога засядат дъблоко в душата на детето.
Ето кои фрази е по-добре да премълчите, според психолозите, защото те не само обиждат, но и рушат доверието на хлапето във вас.
„Петя прави всичко добре, Катя е прекрасно момиче, а от теб нищо няма да излезе"
Тази фраза наранява. Първо, защото сравнявате детето си с други по-успешни и по-добри, което не е в негова полза. А освен това го обиждате директно.
Такъв израз, особено ако се повтаря редовно, предава посланието, че вашето дете не става за нищо, така че вие харесвате повече приятелките му. С това ще предизвикате у наго завист и дори нежелание да стане по-добро - в края на краищата защо да се старае, щом родителите му са убедени, че Петя и Катя са по-добри.
„Всъщност ние искахме момче/момиче“
Обикновено тази фраза се отнася до пола, противоположен на този на детето. Ефектътъ от подобно признание, което правят родителите, е силно отрицателен.
„Ели е красива и стройна, не като теб“
Разбира се, повечето родители искат детето им да е най-красивото. Но едва ли подобна фраза ще помогне то да стане по-привлекателно.
Не забравяйте, че детето носи вашите гени – вашите и тези на татко му.
Ако детето има проблеми с наднорменото тегло, е по-добре да се консултирате с педиатър или психолог. Може да има проблеми с хормони, наследственост или стрес.
Но като изтъквате недостатъците, няма да помогнете за решаването на тези проблеми. В юношеска възраст детето може да развие хранително разстройство и ще обвинява родителите си за това.
„Никой освен мен не се нуждае от теб, ако не съм аз ...“
С тази фраза директно казвате на детето, че е било нежелано.
Освен това втората половина на изречението, че има нужда само от мама/татко//баба/дядо също не „поправя“ казаното. И въобще не е проява на топли родителски чувства.
"Никой не е искал мнението ти"
Много родители често използват тази фраза, когато детето ги прекъсне или се намеси в техните разговори. Така създават убеждение у него, че няма право на мнение и, че никой не се съобразява с него.
Първо, по този начин правите детето безгласен изпълнител. То мълчаливо се съгласява с всичко и няма собствено мнение. Това само ще му навреди в бъдеще.
Второ, вие му давате да разбере, че няма да срещне разбиране от вас и просто ще започне да крие своите проблеми.
Един ден, когато дъщеря ви порасне, ще търпи до себе си мъж, който ще налага мнението си, и няма да се оплаче от него, а мълчаливо ще понася всички унижения.
"Тук няма нищо твое"
Фраза, която родителите често казват на децата в училищна възраст. Подчертавайки, че все още са малки и не печелят собствени пари.
Но така те не го стимулират да се труди по-усърдно, напротив. То се чувства вечно виновно и задължено на родителите си. Чувства, че е в тежест на семействота. И е много възможно вместо да се фокусира върху обучението, да се увлече от идеята да печели лесни пари, което ще доведе до беди.
"Никога няма да се промениш"
С тази фраза родителите понякога несъзнателно натякват, че то никога няма да постигне нищо.
Ако родителите не вярват в детето, как то да вярва в себе си?
В резултат на това то ще израсне с ниско самочувствие и липса на мотивация да се промени към по-добро.
"Пак говориш глупости"
Детската реч често изглежда смешна, наивна, но разговорите с родителите са много важни. Детето се нуждае от внимателен слушател, който отговаря на въпросите му и да го насърчава.
Не трябва да прекасвате всеки опит, заявявайки, че говори глупости. То просто ще спре да споделя с вас, а това е лошо за една доверителна връзка.
По материали на Wday, Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари